Aktualności

„Bezpieczna Gmina – wdrożenie systemu monitoringu w miejscach publicznych na terenie Gminy Kurzętnik”

  • 29-12-2023
Gmina Kurzętnik pozyskała dotację w wysokości 100 000,00 zł na realizację zadania pn. „Bezpieczna Gmina – wdrożenie systemu monitoringu w miejscach publicznych na terenie Gminy Kurzętnik” w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2022 – 2024.
Głównym założeniem projektu było zainstalowanie systemu monitoringu w następujących miejscach:
  • stacje drogi krzyżowej w Kurzętniku
•             boisko sportowe orlik w Kurzętniku
•             plac zabaw przy ul. Grunwaldzkiej w Kurzętniku
•             plaża i plac zabaw w Wawrowicach
•             stanica kajakowa w Kurzętniku
•             plac zabaw, tor rowerowy, boisko przed stadionem w Kurzętniku
•             rynek w Kurzętniku (dodanie do systemu kamery z zoomem optycznym)
Dodatkowo przeprowadzono działania edukacyjne w szkole oraz przedszkolach w Kurzętniku, gdzie z dziećmi i młodzieżą spotkali się przedstawiciele straży pożarnej i policji. Podczas spotkań poruszono tematy dotyczące bezpieczeństwa oraz zagrożeń w ruchu drogowym i miejscach publicznych. Przedszkolaki oraz uczniowie otrzymali ciekawe maskotki odblaskowe oraz narzutki i szelki odblaskowe. Dodatkowo wśród klas 1-3 oraz 4-8 a także w przedszkolach odbyły się konkursy plastyczne dotyczące bezpieczeństwa podczas zabaw i  ruchu drogowego pn. „Dbam o swoje bezpieczeństwo”, za który uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody.
Projektem objęci zostali także seniorzy, którzy podczas spotkań z przedstawicielem straż pożarnej poznali zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowych niechronionych użytkowników, zagrożenia związane m.in. z wyłudzeniami i przemocą. Seniorzy otrzymali latarki bezpieczeństwa oraz szelki odblaskowe. 
Głównym celem projektu było wzmocnienie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia lokalnych systemów bezpieczeństwa. Działaniami edukacyjnymi objęto zarówno dzieci przedszkolne jak i seniorów, co pokazuje że bezpieczeństwo każdego człowieka jest tak samo ważne, a wdrażanie edukacji i kreowanie właściwych zachowań trzeba zaczynać od najmłodszych lat.
 

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

8Galeria zdjęć: bezpieczna gmina

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją