RPO WM na lata 2014-2020
„Zdrowa Kobieta”
Zarządzanie kryzysowe
Sprzedaż mienia komunalnego
Zainwestuj i zamieszkaj...
Realizacja RPO WiM
PO Innowacyjna Gospodarka
Dla Przedsiębiorców
Kultura
Organizacje pozarządowe
Gospodarka
Sport i rekreacja
Oświata
Turystyka
Zaadoptuj psa
Łowiectwo
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Dla Interesanta
Hotspot
Bezpłatna pomoc prawna
O Gminie Kurzętnik |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Krzysztof Bartnicki |
środa, 31 października 2018 05:42 |
Kurzętnik oferuje swoim gościom możliwość obcowania z piękną przyrodą, wśród gościnnych, życzliwych mieszkańców. Istniejące gospodarstwa agroturystyczne zapewniają całoroczny wypoczynek miłośnikom wędkarstwa, grzybobrania, jazdy konnej, przejażdżek bryczkami po okolicznych lasach, wycieczek rowerowych oraz smacznego, domowego jedzenia. Kurzętnik jest nowocześnie zarządzaną gminą, przyjazną środowisku naturalnemu i stwarzającą przedsiębiorcom komfortowe warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Miejscowość Kurzętnik posiada dobrze rozwiniętą bazę usługową, oświatową i kulturalną. Dane statystyczne Zachęcamy do zapoznania się z danymi statystycznymi (10.2018 r.):
Dostępność komunikacyjna Sieć drogową gminy Kurzętnik, tworzą:
Odległości do:
– Toruń – 145 km
− Szymany – 126 km − Gdańsk – 193 km − Warszawa – 212 km Gospodarka Na terenie Gminy na koniec 2017 roku w rejestrze REGON zarejestrowanych było 617 podmiotów gospodarczych, w tym 593 należy do sektora prywatnego. Większość z zarejestrowanych firm stanowią podmioty mikro (do 49 zatrudnionych pracowników) o czym może świadczyć również to, że aż 474 z nich (ponad 79%) działa w formie osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Ważnym sektorem gospodarki lokalnej w Gminie Kurzętnik jest rolnictwo – stanowi ono źródło utrzymania dużej części ludności. W związku z tym, iż w Kurzętniku intensywnie rozwija się mieszkalnictwo, przemysł, handel i usługi, zanika charakter rolniczy miejscowości. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest praca w państwowych i prywatnych firmach zlokalizowanych w gminie oraz jej sąsiedztwie. Gmina Kurzętnik zmierza w kierunku rozwoju przedsiębiorczości poprzez tworzenie sprzyjającego klimatu inwestycyjnego. Organizowane są cykliczne spotkania i konferencje z przedsiębiorcami, mające na celu pomóc w pozyskaniu środków na rozwój działalności gospodarczej. Gmina zachęca potencjalnych inwestorów do inwestycji, gwarantując im pomoc w uzyskaniu terenów oraz możliwie niskie sformalizowanie spraw związanych z lokalizacją i uzgodnieniami planowanych inwestycji.. Sektory gospodarki z największym potencjałem:
Rozwój działalności inwestycyjnej gminy Kurzętnik związany jest z istnieniem Parku Przemysłowego Nielbark znajdującego się w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. Głównym celem utworzenia strefy było przyspieszenie rozwoju gospodarczego gminy oraz stworzenie inwestorom korzystnych warunków finansowo-podatkowych. Od lipca 2018 r. w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, zwolnienia podatkowe dla przedsiębiorców są dostępne w całym kraju (bez ograniczeń terytorialnych). Firmy mogą realizować inwestycje nie tylko na terenach strefy ekonomicznej (również na terenach będących własnością przedsiębiorców) oraz korzystać ze zwolnień podatkowych do 15 lat. Wykaz najważniejszych przedsiębiorstw działających na terenie gminy Kurzętnik:
Infrastruktura techniczna Kurzętnik posiada sieć wodociągową, kanalizacyjną, energetyczną, telefonii stacjonarnej i komórkowej. Przebiega przez nią droga krajowa nr 15 (Toruń - Olsztyn) o nawierzchni asfaltowej, która jest głównym ciągiem komunikacji samochodowej wschód-zachód. Istnieją również drogi powiatowe i gminne o nawierzchni bitumicznej oraz gminne drogi gruntowe. Rynek pracy (dane za rok 2017)
Edukacja i dostęp do kadr W Kurzętniku funkcjonuje Regionalny Ośrodek Szkoleniowo-Dyplomowany WSG w Kurzętniku, gdzie działają kierunki Rachunkowość i Podatki od Podstaw, Autocad – projektowanie w środowisk SD i 3 D, Projektowanie w systemach CAD/CAM oraz programowanie obrabiarek CNC. Ponadto w powiecie są dwa licea ogólnokształcące, jedno technikum, dwie szkoły zasadnicze zawodowe, jedna szkoła policealna. Instytucje wspierające inwestora
Instytucje okołobiznesowe Stowarzyszenia:
Ośrodki doradztwa
Kancelarie prawne, w tym kancelarie notarialnie
Usługi tłumaczeniowe
Agencje zatrudnia
Agencje nieruchomości
|