Sprzedaż mienia komunalnego

Zainwestuj i zamieszkaj...

 

Realizacja RPO WiM

PO Innowacyjna Gospodarka

Dla Przedsiębiorców

Sport i rekreacja

Zaadoptuj psa

Łowiectwo

Dla Interesanta

Przerwy w dostawie energii

Zielona linia

Hotspot

Regionalny Fundusz Pożyczkowy

 

Ośrodek Szkolenia Zawodowego

 

Przydatne linki

 

 

Bezpłatna pomoc prawna

Konferencja „Budowa naturalnych przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Kurzętnik PDF Drukuj Email
Wpisany przez Krzysztof Bartnicki   
piątek, 08 czerwca 2012 10:44

„BudImage_7owa naturalnych przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Kurzętnik” to temat konferencji zorganizowanej w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku w dniu 31 maja br. przez Gminę Kurzętnik przy współpracy z Centrum Ekotechnologii w Łężycy.

Konferencja skierowana była do mieszkańców naszej gminy oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem naturalnych przydomowych oczyszczalni ścieków. Celem konferencji było zachęcenie mieszkańców gminy do podejmowania tego typu inwestycji, szczególnie na obszarach gdzie brak jest i nie planuje się budowy zbiorczej kanalizacji sanitarnej.

Gmina Kurzętnik przy współpracy z Centrum Ekotechnologii w Łężycy uruchomiła program wdrażania przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy, dzięki temu każdy chętny mieszkaniec otrzyma bezpłatnie:

-dokumentację techniczną,

-pomoc przy lokalizacji oczyszczalni na działce i przy wypełnianiu wniosku zgłoszenia rozpoczęcia robót oraz

-nadzór merytoryczny przy budowie oczyszczalni.

Centrum Ekotechnologii oferuje pomoc przy realizacji i budowie przydomowej oczyszczalni według opatentowanej technologii oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych. Naturalna, przydomowa oczyszczalnia ścieków składa się z 4 podstawowych elementów: osadnik gnilny, przepompownia, filtr roślinny i denitryfikacyjne złoże korzeniowe. Zaprezentowane przez p. Anetę Świgoń CT rozwiązanie w prosty i tani, a przede wszystkim skuteczny sposób rozwiąże problem gospodarki ściekowej na terenie nieruchomości. Średni koszt materiałów potrzebnych do budowy waha się w granicach od 2500 do 3000 zł i zależy m.in. od warunków terenowych działki i możliwości wykorzystania istniejących obiektów (np. szamba). W pierwszej turze zgłosiło się 42 właścicieli nieruchomości deklarujących swój udział w programie. Obecnie wybudowano już 10 naturalnych oczyszczalni ścieków, kolejne są w trakcie realizacji.

Konferencja cieszyło się sporym zainteresowaniem szczególnie wśród właścicieli gospodarstw rolnych. Podczas konferencji omówiona została m.in. organizacja pracy i warunki przystąpienia do programu, zaprezentowane zostały naturalne oczyszczalnie ścieków, w tym te już wybudowane, przedstawione zostały zasady udzielania dotacji w wysokości 1000 zł z budżetu gminy Kurzętnik na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Dodatkowo utworzona została lista osób chętnych do budowy przydomowej oczyszczalni w drugiej turze, do której zgłosiło się już 15 właścicieli nieruchomości.

Osoby, które chcą przystąpić do Programu wdrażania przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie gminy Kurzętnik proszę o kontakt: Adriana Furmanek Urząd Gminy Kurzętnik pok. nr 5 tel. 56 47 48 282.

 

Poprawiony: piątek, 08 czerwca 2012 11:02